Komputeryzacja a informatyzacja

Często możemy zauważyć w interesach wyposażenie stanowiska kasjera w perspektywy nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i fizycznego bądź wbudowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia powszechnie wykorzystuje się w licznych marketach oraz sklepach chodzących do budów sklepów.

Istnieje w nich wielu asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a też produkty równie często są sprzedawane, jak i zajmowane. Stąd też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i budowania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go nad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zazwyczaj przecież ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jeżeli przechodzimy do wykonywania z niskim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo charakterystycznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W spraw kiedy jednorazowo zamawiamy kilka czy kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie i jak rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. To wystarczy asortyment wydać na kilka lub kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z opłatami na jakimś konkretnym produkcie. W sprawie jeżeli tego zbioru jest kilkoro, nie ma przy tym sporo pracy, i zdecydowanie jest upilnować wszelkie poprawki w terenie ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik osiąga określony pułap dochodów, wówczas musi korzystać tego dania. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kasy i obracania jej przy każdej transakcji, ma duży wybór co do rodzaju kasy. W przypadku małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, jaki nie jest zbyt wielu funkcji, i jest poręczny w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to kryteria najważniejsze dla nas w wypadku zakupu kasy i że przez duży okres nie ulegną one zmianie.