Wady zgryzu są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne – badania donoszą, że boryka się z nimi około 90% Polaków. Na szczęście postęp medycyny sprawił, że niemal nie istnieją wady, których nie dałoby się całkowicie zniwelować lub przynajmniej znacznie zmniejszyć. Z pewnością jednak im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze będą jego rokowania. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy zabrać dziecko do ortodonty lub podejrzewasz u niego nierówny zgryz, a także chcesz wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się ortodonta Olsztyn, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Zapraszamy do lektury!
Ortodonta dziecięcy Olsztyn – kiedy zdecydować się na pierwszą wizytę?
Większość osób uważa, że wizyta u ortodonty nie ma sensu, dopóki dziecko nie posiada wszystkich stałych zębów. Z jednej strony jest to prawda, lecz nie do końca. Pierwsze wizyty u ortodonty dziecięcego zazwyczaj powinny przypadać na siódmy rok życia, nawet jeżeli rodzice nie zauważyli żadnych niepokojących symptomów. Jest to wizyta kontrolna, mająca na celu wyłapanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości odpowiednio wcześnie, by ewentualnie szybko rozpocząć leczenie. W takim wieku ma ono bowiem ogromne szanse zakończyć się powodzeniem bardzo szybko, bez konieczności zakładania aparatu stałego. Jednak do ortodonty można udać się już dużo wcześniej, kiedy rodzice dostrzegą u dziecka niepokojące objawy. Należą do nich m.in: szkodliwe nawyki np. ssanie kciuka, chrapanie, często otwarta buzia, zgrzytanie czy wady wymowy. Każdy ortodonta dziecięcy Olsztyn w takiej sytuacji będzie w stanie ustalić, co jest przyczyną problemów malucha oraz podejmie działania, dzięki którym problemy nie przełożą się na stałe uzębienie.
Aparat ortodontyczny Olsztyn – kiedy staje się koniecznością?
Aparat ortodontyczny Olsztyn może brzmieć złowrogo, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, ale wbrew pozorom nie jest to żadne narzędzie tortur. Jeżeli wady zgryzu zostały wykryte odpowiednio wcześnie (wskazówką może być to, że często są one dziedziczne) każdy ortodonta Olsztyn zaproponuje aparat tzw. wyjmowany do noszenia w nocy i w domu, o ile pozwolą na to okoliczności. Taka metoda leczenia nie wiąże się również z tak dużymi kosztami, jak w przypadku aparatu na stałe. Jeżeli dziecko będzie nosiło go regularnie, istnieje duża szansa na to, że wszelkie nierówności w zgryzie się wyprostują. Jeżeli natomiast pierwsza wizyta u ortodonty odbędzie się w późnych klasach podstawówki lub później prawdopodobnie koniecznością okaże się aparat na stałe.