elektrownia, elektryka, SEP

Jak wygląda egzamin SEP?

Technologia Przemysł
Podziel się

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się kurs sepowski. Początkujący elektrycy chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, dlatego poszerzają swoje kwalifikacje.

Czym jest szkolenie SEP?

Egzamin SEP nie należy do najtrudniejszych, ale trzeba się solidnie przygotować, żeby go zdać. W szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich mogą brać udział wszystkie zainteresowane osoby. Warunki, które należy spełnić to mieć ukończone 18 lat, podstawowe wykształcenie oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Termin SEP powinien być dobrze znany wszystkim osobom pracującym w branży elektrycznej. Aktualne uprawnienia SEP są często wymagane przez pracodawców, dlatego lepiej je posiadać. W codziennym życiu również mogą się przydać umiejętności nabyte podczas szkolenia. Naprawa drobnych usterek elektrycznych nie powinna sprawić problemów żadnemu mężczyźnie. Zawód elektryka jest niezwykle wymagający, ale wykształcenie nie jest tu najważniejsze. Liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz umiejętności praktyczne. Egzamin sepowski może sprawić problemy osobom, które nie miały jeszcze nigdy do czynienia z elektryką. Konkurencja w branży elektrycznej jest bardzo duża, dlatego każdy chce jakoś wyróżnić swoje CV na tle innych kandydatów. Najważniejsze jest systematyczne rozwijanie swoich kompetencji i poszerzanie horyzontów.

Przebieg egzaminu

Na egzaminie można liczyć wyłącznie na siebie, ponieważ zaliczenie jest przeprowadzane w formie ustnej. Taka forma sprawia, że jakakolwiek pomoc z zewnątrz jest praktycznie niemożliwa. Kurs sepowski w formie zdalnej jest idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących lub studiujących, które mają mało czasu wolnego. Można wyróżnić trzy grupy uprawnień SEP: G1, G2, a także G3. Uprawnienia umożliwiają podjęcie legalnego zatrudnienia w branży elektrycznej. Poziom trudności szkolenia jest dostosowany do aktualnych wymagań. Pewnym utrudnieniem mogą być zmiany przepisów, ponieważ prawo cały czas ewoluuje. Nikt nie powinien mieć żadnego problemu z dostaniem się na kurs, ponieważ szkolenia organizowane są w całej Polsce. Osoby zajmujące się na co dzień dozorem lub eksploatacją urządzeń i sieci elektroenergetycznych powinny posiadać uprawnienia G1. Po zakończonym szkoleniu podchodzisz do egzaminu przed komisją SEP. Ważne jest, żeby zaliczyć egzamin sepowski z wynikiem pozytywnym.