Przeciwpożarowe wyłazy dachowe

Przeciwpożarowe wyłazy dachowe

Dom i ogród
Podziel się

Postępowanie w razie pożaru w budynku

W przypadku wystąpienia pożaru w budynku należy przede wszystkim wezwać straż pożarną. Następnie należy opuścić budynek, kierując się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Jeżeli nie ma możliwości opuszczenia budynku, należy udać się do pomieszczenia bezpiecznego i zamknąć drzwi. Ponadto należy unikać otwierania drzwi bez sprawdzenia, czy po drugiej stronie panuje dym.

Przeciwpożarowe wyłazy dachowe to ważny element bezpieczeństwa.

W zależności od rodzaju budynku i jego konstrukcji przeznaczone są do użytku w pomieszczeniach o różnych kubaturach czy też do łączenia kondygnacji. Najczęściej wyłazy dachowe przeznaczone są do łączenia pomieszczeń na jednej kondygnacji. Pozwalają one na swobodny i bezpieczny przechodzenie przez poddasze. Dzięki temu można również wygodnie wyjść na dach, np. w celu wykonania prac konserwacyjnych. Warto pamiętać, że wyłazy dachowe muszą być dobrze wentylowane. W przeciwnym razie może dojść do zatrzymania się dymu i spowodowania tragicznych skutków.

Przeciwpożarowe wyłazy dachowe to systemy przeznaczone do bezpiecznego opuszczania budynków w sytuacjach awaryjnych.

Wyłazy dachowe składają się z komina wentylacyjnego, który łączy się z kanałem wentylacyjnym w budynku. W przypadku pożaru komin wentylacyjny jest otwierany, a kanał wentylacyjny umożliwia dostęp do wyłazu dachowego. Wyłazy dachowe mogą być wyposażone w drabinki lub zjeżdżalnie, które ułatwiają opuszczanie budynku.

Rodzaje wyłazów dachowych

Wyłazy dachowe ułatwiają dostęp na dach budynku. Każdy obiekt ma inną konstrukcję dachu, która wpływa na wybór wyłazu. W celu wyboru właściwego wyłazu dachowego należy kierować się jego przeznaczeniem.

  • Wyłazy dachowe na podbitkę dachową

Wyłazy tego typu przeznaczone są do podbitki dachowej. Podbitka dachowa to element dachówki ceramicznej, który zapewnia zamaskowanie krawędzi dachu. Wyłazy podbitkowe zamontowane są w podbitce i wystają poza nią. Taki wyłaz dachowy jest łatwy w utrzymaniu czystości. Wymagają one jednak dokładnego dopasowania do konstrukcji dachu.

  • Wyłazy dachowe na obróbki blacharskie

Wyłazy tego typu przeznaczone są głównie do obróbek blacharskich. Włazy blacharskie ułatwiają wykonywanie obróbek dachowych. Są wyposażone w uchwyty i stojaki, które ułatwiają pracę na dachu. Włazy blacharskie są bardzo łatwe w montażu. Zazwyczaj znajdują się one na górze dachu.

  • Wyłazy dachowe na kominy

Wyłazy na kominy przeznaczone są do kominków. Kominy wykonywane są na dachach, a wyłaz ma ułatwić wyjście na dach. Wyłaz na kominek jest łatwy w obsłudze i można go bezpiecznie użytkować. Wyłazy na kominy są łatwe w montażu i nie wymagają żadnych dodatkowych narzędzi.

  • Wyłazy dachowe na poddasza

Wyłazy na poddasza przeznaczone są do poddaszy. Poddasze jest bardzo trudnym miejscem do wejścia i wyłazy na poddasza ułatwiają dostęp. Wyłazy na poddasza są łatwe w montażu. Zazwyczaj znajdują się one na górze dachu.