zdrowy uśmiech, dentsyta

RTG zębów – badanie, które warto wykonać

Uncategorized
Podziel się

Zdjęcie rentgenowskie zębów to badanie, które pomaga we wdrożeniu odpowiedniego leczenia stomatologicznego dostosowanego do danego pacjenta. Dlaczego dentysta je zleca? Jakie zmiany w obrębie jamy ustnej i twarzy można wykryć z jego pomocą?

Czym jest tzw. prześwietlenie zębów? Na czym polega RTG zęba Śląsk?

RTG zęba Śląsk to popularne badanie, które umożliwia ocenienie kondycji jamy ustnej. Wykonuje się je zarówno przed podjęciem leczenia stomatologicznego, po jego zakończeniu, jak i profilaktycznie – np. jeśli istnieją podejrzenia w kwestii rozwijania się próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych. Zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie stanu zapalnego w obrębie danego zęba lub innych zmian chorobowych. Prześwietlenie jamy ustnej z użyciem promieni rentgenowskich pozwala w szybki i bezbolesny sposób ocenić stan zębów lub innych struktur w okolicach twarzy.

RTG zębów Ruda Śląska – kiedy stomatolog może je zlecić?

Badanie rentgenowskie zwykle wykonuje się z polecenia stomatologa. W jakich przypadkach najczęściej zleca się RTG zębów Ruda Śląska? Wymienić tutaj można kilka powodów:

  • podejrzenie tworzenia się zmian chorobowych (np. rozległej próchnicy zębów, stanów zapalnych lub torbieli w jamie ustnej);
  • urazy twarzy;
  • przed leczeniem zębów i po jego zakończeniu (dotyczy to np. działań z zakresu implantologii, endodoncji lub ortodoncji).

Obecnie wykonywanie zdjęć RTG zębów jest podstawowym badaniem w gabinetach stomatologicznych, bez którego nie rozpoczyna się leczenia.

W jaki sposób przebiega badanie radiologiczne? Przygotowanie do RTG zęba Ruda Śląska

Nie należy obawiać się wykonania RTG zęba Ruda Śląska, bowiem jest to badanie całkowicie bezbolesne i szybkie. Trwa zaledwie kilka minut, a po wywołaniu kliszy (czeka się na to kilka do kilkudziesięciu minut) otrzymuje się wynik. W zależności od rodzaju zdjęcia, które zostało zlecone, pacjent przyjmuje pozycję leżącą lub siedzącą. Przed badaniem wkłada fartuch ochronny z gumy ołowiowej, który chroni go przed działaniem promieni rentgenowskich. Choć jest to badanie bezpieczne, należy pamiętać o tym, by nie wykonywać go zbyt często – najlepiej tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. Unikać go powinny dzieci do 5. roku życia oraz kobiety ciężarne.