elektryka, SEP

Szkolenia SEP – kiedy warto je zrobić?

Technologia Przemysł
Podziel się

SEP zrzesza techników oraz inżynierów. Uprawnienia SEP dają możliwość pracy w zawodzie elektryka, ale nie tylko. Ważne jest zatem to, aby mieć odpowiednie kwalifikacje, jeśli zależy nam na zdobyciu pracy lub rozwoju zawodowym w określony obszarze.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Zacznijmy od tego, że uprawnienia SEP można podzielić na 3 rodzaje – G1, G2 i G3. W zależności od tego, jakie mamy potrzeby, możemy wybierać spośród kursów elektrycznych, gazowych i energetycznych, można też zrobić wszystkie jednocześnie. SEP Gliwice kurs jest jednodniowy, po nim zdaje się egzamin i uzyskuje się specjalny certyfikat uprawniający do pracy na poszczególnych stanowiskach. SEP Gliwice egzamin jest niezbędny, aby móc rozwinąć swoje kompetencje. Można zrobić trzy uprawnienia jednocześnie lub jedno w zależności od indywidualnych potrzeb.

Najlepiej zdecydować się na współpracę z dobrą firmą szkoleniową, oferującą kursy i szkolenia na najwyższy poziomie. Nie należy wybierać takich usług w ciemno, aczkolwiek skupić się na tych ofertach, które są polecane przez inne osoby uczestniczące w kursach na uprawnienia SEP. Uprawnienia SEP na niektórych stanowiskach pracy są wręcz wymagane, dlatego chcąc się rozwijać, trzeba je zdobyć. W przypadku obsługiwania urządzenia pracującego pod napięciami wyższymi niż 1kV uprawnienia elektryczne są wręcz konieczne, aby można było wykonywać swoje obowiązki.

Ile ważne są uprawnienia SEP?

SEP szkolenia Gliwice można odbyć w dowolnym miejscu, aczkolwiek najlepiej zrobić to w renomowanej firmie szkoleniowej, która wie, jak przygotować kursanta do egzaminu. Uprawniania SEP są wydawane na okres 5 lat, po zdaniu egzaminu kursant otrzymuje specjalne świadectwa kwalifikacyjne. Po upływie terminu uprawnień SEP trzeba będzie odnowić.

Jak widać uprawnienia SEP na poszczególnych stanowiskach pracy, są obowiązkowe, jeżeli mamy w planach pracować przy nadzorze urządzeń elektrycznych, ale nie tylko. Będą one ważne również wtedy, gdy chcemy rozwijać swoją karierę i poszerzać kompetencje. Jest to duża szansa na rozwój zawodowy, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania zatrudnienia warto zdecydować się na tego typu kurs, aby mieć większe szanse na znalezienie ciekawszej, lepiej płatnej pracy w zawodzie.