aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne – zbiór najważniejszych informacji

Zdrowie i uroda
Podziel się

Leczeniu ortodontycznemu poddaje się coraz więcej osób. Z tego powodu warto mieć choćby podstawowy zakres wiedzy na temat aparatów na zęby. Po co się je stosuje i jak długo nosi?

Aparat ortodontyczny – czym jest?

Ortodoncja to dział stomatologii, którego podstawowym celem jest usuwanie nieprawidłowości zgryzu. Głównym narzędziem stosowanym w leczeniu jest w tym wypadku aparat ortodontyczny. Niewielka, druciana konstrukcja przytwierdzana do zębów pozwala w określonym czasie przywrócić właściwe ustawienie żuchwy i szczęki względem siebie. Aparat prostuje też zęby, które rosną w nieodpowiednim kierunku lub pozycji. Ortodonta Poznań oferuje pełne usługi lecznicze, dzięki czemu pacjent może po zakończeniu terapii cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Aparat na zęby Poznań – rodzaje

Każdy, kto zdecyduje się na leczenie ortodontyczne, może – przy wsparciu i radach specjalisty – wybrać określony rodzaj aparatu. Ortodoncja Poznań to usługa o szerokim zakresie i dużej ofercie. Do najpopularniejszych aparatów należą wersje metalowe z różnej wielkości zamkami. Osoby uczulone na tego rodzaju materiał mogą zdecydować się na modele tytanowe. Ortodonta Poznań oferuje także aparaty estetyczne, które są znacznie mniej widoczne. Spore zainteresowanie wzbudzają również przezroczyste nakładki prostujące zęby. Warto te podkreślić, że u dzieci najczęściej stosowane są aparaty ruchome.

Ortodoncja Poznań – ile trwa leczenie?

Czas leczenia to dość indywidualna kwestia. Naprawa zgryzu i eliminacja jakichkolwiek wad u jednego pacjenta trwa kilka miesięcy, a u innego nawet 3 lata. Kluczowy jest tu rodzaj nieprawidłowości. Duże znaczenie ma również forma terapii. Aparat na zęby Poznań zapewnia skuteczność leczenia, jednak w przypadku modeli wyjmowanych bardzo istotne jest zaangażowanie pacjenta w cały proces. Brak systematyczności sprawi, że okres noszenia aparatu przeciągnie się o kolejne tygodnie bądź miesiące. Warto o tym pamiętać – każdemu powinno zależeć przecież na tym, aby terapia skończyła się jak najszybciej i żeby można było cieszyć się pięknym, prostym uzębieniem.

Higiena w czasie leczenia

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego nie można pomijać higieny jamy ustnej. Ortodonta powinien wskazać odpowiednie produkty, takie jak specjalna szczoteczka do mycia zębów i aparatu. Warto zapytać lekarza o to, co można jeść, a czego lepiej unikać. Na pewno niewskazane przy leczeniu ortodontycznym są twarde produkty spożywcze, jak np. orzechy. Lepiej nie jeść też pokarmów o gęstej, lepkiej konsystencji, która spowoduje przyklejanie się do aparatu. Warto również zrezygnować z żucia gumy.