szczęka, dentysta, stomatologia

Badania przed wszczepieniem implantów – jakie są konieczne?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Wraz z wiekiem stan naszego uzębienia może się diametralnie pogarszać, szczególnie gdy nie dbaliśmy o nie w należyty sposób. Z czasem nadchodzi także chwila, gdy musimy pomyśleć o uzupełnieniu ubytków w swoim uzębieniu. W gabinetach dentystycznych możemy zrobić to przede wszystkim na dwa sposoby – w tym m.in. decydując się na implanty. Jakie badania przed wszczepieniem implantów należy wykonać?

Jakie badania przed implantem zęba?

Implanty to sztuczne korzenie, na których z czasem mocuje się sztuczną koronę zęba. Jest to trwałe i wygodnie rozwiązanie, które znacznie podnosi komfort codziennego życia. Niestety jest to także zabieg, który wymaga dość znacznej ingerencji w tkanki naszych dziąseł, więc zanim zostanie on przeprowadzony, to niezbędny jest przede wszystkim wnikliwy wywiad medyczny, a często także różne dodatkowe badania – wtedy lekarz może znacznie lepiej ocenić o powodzeniu i szybkiej rekonwalescencji pacjenta po zabiegu z implantem. Jakie badania przed implantem zęba trzeba koniecznie wykonać? – Przede wszystkim niezbędny jest wywiad lekarski, a także padanie palpacyjne w gabinecie – dzięki temu lekarz oceni stan naszego przyzębia i pozostałych zębów.

Dodatkowe badania przed wszczepieniem implantów

Pierwsze etapy implantacji bardzo często obejmują również dodatkowe badania, w tym m.in. pantomograficzne, które jeszcze wnikliwiej pozwala ocenić stan uzębienia, a także stan i gęstość kości oraz grubość błony śluzowej, wysokość wyrostka zębodołowego oraz wiele innych czynników, które mają wpływ na przeprowadzenie zabiegu implantacji. Jednak to nie wszystkie badania przed wszczepieniem implantów. Bardzo często lekarz stomatolog zleca także podstawowe badania morfologiczne, w tym m.in. OB, cukier, płytki krwi, czas krzepnięcia krwi, sód, potas i wapń.

W przebiegu wszczepienia implantu bardzo ważne są wszystkie etapy implantacji, a pierwsza wizyta i wywiad lekarski musi być przeprowadzony bardzo szczegółowo i wnikliwie – we wszystkich odpowiedziach powinniśmy być całkowicie szczerzy – wtedy możemy być pewni, że stomatolog oceni prawidłowo przebieg całego zabiegu, a jego efekty będą w pełni satysfakcjonujące. To także lekarz stomatolog decyduje, jakie badania przez implantem zęba będziemy musieli przeprowadzić i czy konieczne są wszystkie dodatkowe. Może się także okazać, że poprosi o konsultację innych lekarzy.