ładny uśmiech, stomatologia

Ból zębów po leczeniu kanałowym – czy to normalne?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Wizyty u dentysty są konieczne jako element profilaktyki oraz podczas leczenia chorób zębów i jamy ustnej. Dentysta w Krakowie może zaproponować pacjentowi leczenie kanałowe, jeśli ząb jest poważnie zepsuty i próchnica dotarła już do kanału. Ta metoda pozwala pozbyć się dokuczliwego bólu oraz stanu zapalnego.

Jak długo po leczeniu kanałowym utrzymuje się ból?

Leczenie kanałowe może być realizowane jednorazowo lub w kilku etapach. Pozwala wyleczyć ząb całkowicie. Pacjenci prawie od razu odczuwają ulgę, ale mogą jeszcze przez pewien czas mieć problemy z bólem zęba poddanego terapii. Jeśli po leczeniu kanałowym boli ząb, ale nie są z tym związane inne problemy, nie ma powodów do niepokoju. Często jednak oprócz bólu pojawia się też lekka opuchlizna i tkliwość tej okolicy zwłaszcza podczas jedzenia, nacisku, mycia zębów. W takim przypadku może być konieczne przyjmowanie np. antybiotyku.

Ból zębów po leczeniu kanałowym wynika z tego, że choć ząb został “opracowany”, jego tkanki i tkanki go otaczające mogą jeszcze doświadczać stanu zapalnego. Ta dolegliwość nie ustaje po usunięciu przyczyny jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale musi ustąpić powoli. Niektórzy dentyści zachęcają pacjentów do sięgnięcia po jeden z dostępnych w aptece leków przeciwbólowych. Mogą też zapisać coś na receptę. Antybiotyk bywa konieczny do zaleczenia wspomnianego zapalenia, zwłaszcza jeśli jest ono silnie odczuwane przez pacjenta.

Jak długo po leczeniu kanałowym utrzymuje się ból?

Dolegliwości takie jak ból zębów po leczeniu kanałowym mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni. Nie jest to nic dziwnego i odczuwają to liczne osoby po takim zabiegu. Nawet bez farmakoterapii bolesność powinna ustąpić po upływie wspomnianego czasu, ale dla własnego bezpieczeństwa warto skonsultować sytuację ze swoim dentystą.

Niekiedy może się zdarzyć, że w zębie pozostało jeszcze trochę zanieczyszczeń. Reakcji wymaga też ból, który pojawił się nie od razu, ale np. po miesiącu od zabiegu. Jest to zdecydowanie niepokojące i wymaga konsultacji z dentystą. Jeśli po takim czasie po leczeniu boli ząb, który powinien być już “martwy”, najprawdopodobniej oznacza to powstawanie np. stanu zapalnego okostnej. Często konieczna jest dalsza terapia tego typu, zastosowanie antybiotyków lub nawet ponowne otworzenie zęba, bo być może zabieg nie został przeprowadzony prawidłowo.