elektryka, SEP

Czy warto odbyć szkolenie SEP?

Technologia Przemysł
Podziel się

Termin SEP nie powinien być obcy osobom pracującym w branży elektrycznej. Rynek pracy jest bardzo duży, ale warto dodać, że konkurencja cały czas rośnie.

Czym jest kurs SEP?

Warto dodać, że dostępne są też kursy zdalne, które są naprawdę dużym ułatwieniem dla zapracowanych osób. Oczywiście więcej można się nauczyć podczas kursu stacjonarnego, ale nie każdy ma czas i możliwości, żeby w takim uczestniczyć. Właśnie z tego powodu ciekawą alternatywą są kursy online. Warto dodać, że egzamin jest ustny, dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. SEP to inaczej Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które zrzesza inżynierów oraz techników z kraju. Według doświadczonych elektryków uprawnienia SEP są najważniejszymi w tym zawodzie. Należy pamiętać, że egzamin uprawnia do wykonywania zawodu w całej Unii Europejskiej. Stowarzyszenie udziela również wsparcia elektrykom i finansuje różne kursy. Na rynku jest dostępnych wiele kursów, dlatego chętne osoby mają w czym wybierać. Szkolenie trwa przeważnie kilkanaście godzin i kończy się egzaminem ustnym przed Komisją Kwalifikacyjną. Osoby, które zajmują się na co dzień eksploatacją urządzeń elektroenergetycznych powinny obowiązkowo posiadać uprawnienia sepowskie. W celu zdobycia uprawnień należy się najpierw zapisać na krótki kurs, który jest organizowany na terenie całego kraju.

Zalety kursu

Szkolenie SEP jest dostosowane do aktualnych wymagań, a także zmian, które pojawiły się w branży elektrycznej. Trzeba pamiętać, że przepisy są systematycznie nowelizowane, dlatego czasami ciężko jest się we wszystkim połapać. Dostęp do takich szkoleń jest stosunkowo łatwy, ponieważ są organizowane również w mniejszych miastach. Na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Elektryków Polskich można sprawdzić miasta, w których odbywają się kursy sepowskie. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na poszerzeniu swoich kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych. Po pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat, który umożliwia wykonywanie prac związanych z elektryką. Tak naprawdę każdy elektryk powinien mieć ukończony kurs SEP. Szkolenia SEP można podzielić na elektryczne, energetyczne, a także gazowe. Na rynku działa wiele firm szkoleniowych, które zajmują się prowadzeniem kursów. Udokumentowane kwalifikacje są niezbędne, jeśli chcesz wykonywać prace związane z obsługą oraz konserwacją urządzeń elektrycznych.