modelina, plastelina, zabawa dzieci

Jak spędzać efektownie czas z dzieckiem, czyli figurki z modeliny

Dom i ogród
Podziel się

Modelina dla dzieci to klasyczna i niezawodna masa plastyczna, z pomocą której można stworzyć wyjątkowe figurki. Niesamowitą frajdę sprawia nie tylko sam etap tworzenia, ale także późniejsza zabawa, ponieważ dzieła wykonane z modeliny można z powodzeniem utwardzić. Dlaczego warto dziecku zaproponować taką formę spędzenia wolnego czasu?

Właściwości modeliny dla dzieci

Ta masa plastyczna, mylona często z plasteliną, pozwala na stworzenie wyjątkowych, a przede wszystkim trwałych wytworów dziecięcej wyobraźni. Jest ona nieco bardziej twarda od plasteliny, więc potrzeba nieco więcej czasu na jej uelastycznienie. Warto na tym etapie wspomóc dziecko i razem z nim ugniatać masę, która ostatecznie staje się bardzo plastyczna i pozwala na formowanie dowolnych kształtów. Powstają więc kule, kulki, wałeczki i wiele innych kształtów, które połączone tworzą ulubione dziecięce kształty. Są to postacie z bajek, ulubione zwierzaki oraz wszystko to, co dziecku podsunie wyobraźnia.

Modelina dla dzieci pozwala również na precyzyjne odwzorowywanie drobnych i delikatnych wzorów. Można odbijać na niej między innymi stempelki, a nawet własne linie papilarne. Dostępna jest w bogatej gamie kolorystycznej. Można podarować dziecku taką w kilku podstawowych kolorach lub nawet kilkunastu z dodatkowymi akcesoriami, które zapewnią jeszcze lepszą zabawę i pozwolą stworzyć wyjątkowe zabawki z modeliny.

Modelina zabawki i inne drobiazgi

To, co powstanie z tej wyjątkowej masy plastycznej, zależy tylko i wyłącznie od dziecięcej wyobraźni. W ten sposób powstają kotki pieski, samochody, smoki, kwiatuszki, wazoniki, koraliki czy domki, które ostatecznie można utwardzić i dziecko może używać je do codziennej zabawy. Do utwardzenie modeliny wystarczy wrzątek lub piekarnik. Często stają się one również efektowną ozdobą dziecięcych półeczek. Zabawki z modeliny są piękne i jedyne w swoim rodzaju, dlatego są także świetnym pomysłem na wyjątkowy prezent, np. dla babci lub dziadka, który dziecko wykona całkowicie własnoręcznie.

Wymiar edukacyjny modeliny dla dzieci

Jednak nie tylko dobra zabawa. Ugniatanie i formowanie masy ma również właściwości relaksacyjne i rozładowujące napięcie, z którym dziecko często nie umie sobie jeszcze radzić. Świetnie rozbudza dziecięcą wyobraźnię, także przestrzenną oraz kreatywność. Lepienie z modeliny zabawek wspomaga również rozwój dziecięcej motoryki. Wałkowanie i rolowanie to świetna gimnastyka dla małych rączek. Modelina zabawki, figurki i upominki wykonane wspólnie z rodzicem to bardzo efektywnie spędzony czas.