SEP to specjalne uprawnienia w branży elektrycznej, na które decyduje się sporo osób. Nic dziwnego. Są one niezbędne, aby pracować na bardziej odpowiedzialnym stanowisku. W artykule wyjaśnimy, co dokładnie kryje się pod tym skrótem. Co więcej, opiszemy ogólnie, jak wygląda egzamin SEP, który trzeba zdać, aby mieć udokumentowane, nowe kwalifikacje.
Szkolenie SEP
Do wspomnianego we wstępie egzaminu może przystąpić ta osoba, która najpierw ukończyła odpowiedni kurs (stacjonarny albo online) organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uczestnicząc w nim, każdy nabędzie praktyczne umiejętności i teoretyczną wiedzę. Bez problemu poradzi sobie z wieloma usterkami we własnym domu i obsłuży maszyny w zakładach zajmujących się produkcją podzespołów elektronicznych.
Dlatego właśnie tak ważny jest dokument, jaki można otrzymać po zapisaniu się na szkolenia energetyczne Cennik takich kursów podamy poniżej, ale wcześniej nadmienimy, że wśród typów uprawnień są trzy grupy. Mowa o G1, G2 i G3. Pierwsze grupa dotyczy różnych urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających, a także zużywających energię elektryczną. Jako G2 określa się natomiast uprawniania cieplne, a trzecia grupa związana jest z urządzeniami gazowymi (ich dozorem i eksploatacją).
Szkolenia energetyczne cennik
Niektórzy zastanawiają się zapewne i zadają pytanie: jaki jest cennik takiego kursu? Odpowiadamy więc, że najczęściej za uczestnictwo w nim należy zapłacić 70 zł. Nie jest to bardzo duża kwota, dlatego jak najbardziej warto ją wydać. Znacznie droższy jest za to sam egzamin SEP. Opłata ustawowa, jaką należy uiścić, wynosi bowiem ponad 200 zł. Jednak nawet ona nie powinna bardzo odstraszać. Mając przecież specjalny certyfikat, szybciej można znaleźć zatrudnienie na stanowisku elektryka w jednej z wielu profesjonalnych firm.
Egzaminy SEP
Przejdźmy na koniec do kwestii egzaminu. Ma on zawsze formę ustną (indywidualna rozmowa) i odbywa się przed komisją kwalifikacyjną złożoną z co najmniej trzech specjalistów. Osoba, która do niego przystąpi, powinna być dobrze przygotowana. Tylko wtedy będzie niemal na sto procent pewna, że udzieli odpowiedzi na różne pytania. Dzięki wynikowi pozytywnemu (poznanemu od razu), każdy zdobędzie uprawnienia energetyczne w zakresie eksploatacji i dozoru w postaci świadectwa (wydawanego w terminie dwóch tygodni i ważnego przez okres pięciu lat).
Uwaga! Przed przystąpieniem do egzaminu, trzeba, zgodnie z przepisami prawnymi, złożyć odpowiedni wniosek do pobliskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Uzupełnia się w nim pola dotyczące np. wykształcenia zawodowego oraz stażu pracy. Takie pisma są dostępne w internecie. Po ich przesłaniu, otrzyma się informacje o miejscu, w jakim odbywają się egzaminy SEP.