wizyta u stomatologa, dentysty

Ortodoncja Kraków – czym się kierować przy wyborze gabinetu

Zdrowie i uroda
Podziel się

Kraków jest dużym miastem i nie ma w nim problemu z dostępnością opieki medycznej. Jednak jeśli interesuje nas dobry ortodonta dziecięcy Kraków czy profesjonalne aparaty ortodontyczne Kraków, warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega leczenie ortodontyczne i jak wśród ofert licznych gabinetów znaleźć dobrego specjalistę, który zadba o zęby i zgryz nasz oraz naszych dzieci.

Aparaty ortodontyczne Kraków

Ortodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i korekcją wszystkich wad zgryzu i wad zębowych. Bardzo często leczenie ortodontyczne jest podejmowane z uwagi na estetykę, jednak szczególnie silnie zaznaczone wady mogą prowadzić do innych problemów, takich jak nieprawidłowy rozwój mowy, nieprawidłowe oddychanie czy przeżuwanie, a w efekcie również problemy dentystyczne. Choć leczenie ortodontyczne przeprowadza się w każdym wieku, szczególnie istotne jest monitorowanie rozwoju zgryzu u dzieci, aby odpowiednio wcześniej zdiagnozować i skorygować poważne wady.

Najskuteczniejszą metodą leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów ortodontycznych. Aparaty dzielimy na aparaty stałe, które mocuje się w jamie ustnej podczas wizyty u ortodonty, który również ściąga aparat po określonym czasie. Najpopularniejsze są aparaty stałe metalowe, porcelanowe lub kompozytowe. Drugim rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty ruchome, które najczęściej mają postać przezroczystej nakładki zakładanej na noc i między posiłkami. Aparaty ruchome stosuje się u pacjentów po zdjęciu aparatu stałego oraz do korygowania niewielkich wad u dorosłych.

Ortodonta dziecięcy Kraków

U małych dzieci zaleca się kontrolne wizyty u ortodonty, szczególnie jeśli zostaną zaobserwowane jakiekolwiek nieprawidłowości związane z aparatem mowy. Nieprawidłowe nawyki oddechowe (oddychanie przez usta), dietetyczne czy problemy z wymową są zazwyczaj skorelowane z wadami zgryzu lub wadami zębowymi, a w części przypadków szybka interwencja ortodontyczna pozwala na uniknięcie poważniejszych powikłań. Jeśli chodzi jedynie o problemy estetyczne, dobrze jest, aby dziecko było pod opieką lekarza ortodonty, jednak takie rozwiązania jak aparat stały lepiej stosować dopiero u nastolatków. Robiąc research na temat ortodoncja Kraków, pamiętajmy, że najlepszą opiekę zapewni nam dobry specjalista, dysponujący jednocześnie nowoczesnym, sterylnym gabinetem.