wizyta w klinice dentystycznej

Periodontologia – czym się zajmuje?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Periodontologia Kraków to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem oraz profilaktyką chorób przyzębia. Niestety jest to jeden z rzadziej odwiedzanych specjalistów, co może dziwić, gdyż choroby związane z zapaleniem dziąseł przechodzi prawie każdy dorosły człowiek. Jakie są objawy chorób przyzębia i jak je leczyć?

Paradontoza

Paradontoza jest najczęściej wymienianą chorobą przez dentystów i dotyczy zazwyczaj nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz nagromadzenia się kamienia nazębnego. W tym wypadku potrzebny będzie periodontolog Kraków, który specjalizuje się w tego typu dolegliwościach. Jak objawia się choroba? Przede wszystkim możemy zaobserwować krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, a także rozchwianie zębów oraz nieprzyjemny zapach z ust. Do takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi przez nieprawidłową higienę jamy ustnej, tj. nieodpowiednie, niedokładne szczotkowanie zębów, nie wykonywanie usuwania kamienia nazębnego, powodem mogą okazać się także różnego rodzaju choroby.
W tym wypadku dobry periodontolog Kraków to podstawa. Dzięki temu będzie można zapanować nad zapaleniem dziąseł i odzyskać zdrowe zęby, przy czym trzeba będzie wdrożyć nowe nawyki higieniczne, aby problem znowu się nie powtórzył.

Kiedy warto udać się do periodontologa?

Dobry periodontolog Kraków pomoże nam w walce z chorobą przyzębia, ale także zleci nam odpowiednią higienę jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty to w tym wypadku podstawa, jeżeli zależy nam na zdrowych i pięknych zębach. Kiedy warto udać się do takiego specjalisty? Niezwłocznie po takim, jak zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy. Niestety dolegliwości same nie ustąpią i nie ma sensu się w ten sposób łudzić. Im szybciej zdecydujemy się na wizytę o specjalisty, tym lepiej dla nas i dla naszych zębów. Zwlekając i czekają do ostatniej chwili, możemy doprowadzić do sytuacji, w której zęby będą nie do uratowania i trzeba będzie je po prostu usunąć. Braki w uzębieniu niosą ze sobą poważne konsekwencje, a wstawienie implantów zębowych jest bardzo kosztowne, co więcej nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego nie każdego będzie na nie stać.
Paradontozę i inne choroby przyzębia można z powodzeniem leczyć, najważniejsze jest jednak to, aby przyjść przed tym, jak będzie za późno. Zawsze lepiej zastosować profilaktykę, niż później szukać specjalisty, który wykona dla nas implanty zębowe czy protezę, co jest kosztowne.
Periodontolog to specjalista, który pomoże nam nawet w bardzo skomplikowanych sytuacjach, warto wybrać takiego z doświadczeniem i odpowiednimi kompetencjami.