elektryka, uprawnienia SEP, szkolenia SEP

Uprawnienia SEP – dlaczego warto starać się o ich uzyskanie?

Technologia Przemysł
Podziel się

Uprawnienia SEP są pożądane przez coraz większą część pracodawców, głównie zajmujących się branżą elektryczną. Jednak aby kandydat mógł je uzyskać, najpierw musi odbyć szkolenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz uzyskać pozytywny wynik z egzaminu.

Dlaczego warto uzyskać sepowskie uprawnienia?

Zakres szkoleń SEP jest na bieżąco aktualizowany, aby program nauczania był jak najbardziej dopasowany do aktualnych wymagań i standardów. Dzięki takim uprawnieniom możliwe jest wykonywanie najbardziej specjalistycznych prac w branży energetycznej, najczęściej związanych z urządzeniami i instalacjami elektrycznymi (nadzór, konserwacja, eksploatacja). Ze względu na to, że coraz więcej pracodawców poszukuje pracowników z uprawnieniami SEP naturalnym jest, że z roku na rok takie szkolenia przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się szkolenia z grupy kwalifikacji G2, czyli prościej rzecz ujmując uprawnienia cieplne.
SEP uprawnienia pozwalają na wykonywanie wielu odpowiedzialnych czynności związanych między innymi z budową, remontem czy prowadzeniem prac modernizacyjnych dotyczących sieci ciepłowniczych. Dodatkowo osoby z udokumentowanymi uprawnieniami mogą pracować na stanowiskach wymagających eksploatowania bądź prowadzenia nadzoru nad instalacjami wytwarzającymi czy przetwarzającymi ciepło bądź energię elektryczną.

SEP uprawnienia – jak je zdobyć?

W wielu przypadkach sepowskie uprawnienia mogą stanowić przepustkę do pozyskanie lepszego stanowiska, a tym samym bardziej satysfakcjonujących zarobków. Jednak aby je pozyskać, trzeba wykazać się zaangażowaniem i poświęcić chwilę wolnego czasu. W pierwszej kolejności należy zapisać się na szkolenie. Nauka nie trwa długo, a kursy organizowane są w niemal każdy, nie tylko większym mieście, więc nie będzie konieczności wyjazdu w celu odbycia szkolenia. Po ukończeniu kursu niezbędne jest zdanie organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich egzaminu, kończącego się pozyskaniem (lub nie w przypadku negatywnego wyniku testu) stosownych uprawnień.
Warto mieć świadomość tego, że kursy oferowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, pozwalają na zdobycie bardzo różnych uprawnień z grup kwalifikacji G1, G2 oraz G3. Można wybrać tylko jedną grupę kwalifikacji najbardziej potrzebną w pracy zawodowej, jednak najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zdobycie wszystkich uprawnień SEP.