DENTYSTA, STOMATOLOG

Oczekiwania względem stomatologa, czyli jak urządzić gabinet od strony praktycznej

Zdrowie i uroda
Podziel się

Zasada jest prosta – każdy szanujący się gabinet stomatologiczny kraków powinien być urządzony w taki sposób, by zapewnić pacjentom jak najwięcej wygody. Niestety często bywa tak, że najbardziej reklamowana i promowana klinika, nie spełnia podstawowych założeń dotyczących ergonomii i funkcjonalności.

Pełna wiedza na temat leczenia

Każda szanująca się klinika stomatologiczna kraków powinna mieć dostęp do kamery cyfrowej, która umożliwia rejestrowanie obrazu wewnątrz jamy ustnej. Dlaczego akurat ten “gadżet” jest tak istotny? Odpowiedź jest prosta: pacjentom zależy, aby móc zobaczyć wszystkie wady swojego uzębienia. Dzięki temu mogą oni na własne oczy przekonać się jak bardzo ich stan zdrowia odbiega od normy. Poza tym taka “wizualizacja” ma swój wymiar praktyczny, gdyż pozwala lepiej ukierunkować późniejsze leczenie pojawiających się schorzeń.

Elektroniczny system uśmierzania bólu

Choć prawie każdy prywatny gabinet dentystyczny kraków korzysta z systemów elektronicznego kontrolowania podaży środków uśmierzających ból, to jednak w gabinetach działających pod egidą NFZ jest to wciąż rzadkie zjawisko. Mało tego – nawet jeśli istnieje taka możliwość, to jest ona najczęściej dodatkowo płatna. Tymczasem (co trzeba podkreślić) jest to najbardziej skuteczny sposób ograniczania bólu. Działa on nawet w trakcie tak bardzo inwazyjnych zabiegów jak wyrywanie zęba, dzięki czemu pacjent nie odczuwa praktycznie żadnego bólu i to nawet w przeciągu kilku godzin od usunięcia zęba.

Co jeszcze powinna posiadać klinika stomatologiczna kraków?

Wygodny i dobrze wyposażony gabinet dentystyczny kraków powinien posiadać ergonomiczny fotel dla pacjenta, gdyż w wielu ośrodkach zdrowia sprzęt ten nie spełnia elementarnych wymogów dotyczących jego wygody i funkcjonalności. Istotną wadą jest też brak kompatybilności z systemem elektronicznej rejestracji systemów. Owszem, działa on, ale tylko w przypadku pewnej części gabinetów dentystycznych. Co więcej, nie zawsze jego sposób działania jest w pełni zrozumiały dla starszych użytkowników.

Podsumowując, każdy gabinet stomatologiczny kraków może w jakiś sposób zostać ulepszony i udoskonalony. Problem w tym, że niektóre (nawet prywatne) gabinety, nie spełniają podstawowych wymogów związanych z komfortem pacjenta, jego wygodą i funkcjonalnością wybranej jednostki świadczącej usługi lecznicze.