pożar, sprzęt do gaszenia pożaru

Dlaczego warto stosować kurtyny przeciwpożarowe?

Uncategorized
Podziel się

Kurtyny przeciwpożarowe są wykorzystywane w wielu nowoczesnych budynkach. Są one w większości przypadków niezbędne, by system przeciwpożarowy mógł działać skutecznie oraz by w razie zagrożenia możliwe było jak najszybsze i jak najbardziej skuteczne zabezpieczenie życia i zdrowia ludzi znajdujących się w budynku. Dlaczego warto stosować kurtyny ppoż? Jakie działają? Jak wpływają na bezpieczeństwo?

Kurtyny przeciwpożarowe – szybki podział na strefy

W dużych budynkach, w których wnętrzu znajduje się otwarta przestrzeń np. w halach magazynowych czy produkcyjnych, ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Brak przeszkód, jakimi są wewnętrzne ściany, sprawia, że dym oraz ogień nie są w żaden sposób hamowane. Tym samym ewakuacja jest bardzo utrudniona i jest na nią niezwykle mało czasu. Stąd też stosuje się rolety przeciwpożarowe lub kurtyny, które mogą w bardzo krótkim czasie podzielić dostępną przestrzeń na zbiorniki dymowe i strefy pożarowe. Tym samym ułatwią one opanowanie ognia oraz usprawnią ewakuację, na którą będzie też zdecydowanie więcej czasu, co ma ogromne znaczenie dla jej sukcesu.

Kurtyny chronią to, co najcenniejsze

Pamiętajmy, że w sytuacji zagrożenia każda dodatkowa minuta jest na wagę złota. Z tego powodu to tak ważne, że przy pomocy kurtyn można zabezpieczyć trasę ewakuacji. W końcu to nią będą poruszali się ludzie opuszczający budynek. Kurtyny i rolety można też wykorzystać do ochrony najcenniejszych fragmentów linii produkcyjnej. Dzięki nim można w krótkim czasie stworzyć zamknięte strefy dookoła wszystkiego, co powinno być szczególnie chronione przed ogniem. To z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo pożarowe całego budynku.

Ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia

Bardzo ważne jest także to, że kurtyny ppoż mogą zapobiegać przedostawaniu się ognia na inne budynki lub do innych części tego samego budynku. Zwykle takie kurtyny są wykonane z ogniotrwałego materiału, który jest nawinięty na wał. Jest on połączony z prowadnicami i napędem, które w razie zagrożenia pożarowego są uruchamiane automatycznie lub ręcznie. Wtedy rolety przeciwpożarowe są opuszczane i mogą stanowić alternatywę dla ścian, których zadaniem jest zatrzymanie ognia. Kurtyny mogą też chronić fasady i narożniki budynków. Muszą po prostu zostać zamontowane w odpowiednich miejscach na zewnątrz i wewnątrz.