dentysta, wizyta u stomatologa

Ile trzymają się licówki?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Licówki to cienkie kawałki materiału, który przykleja się do powierzchni zębów po to, by imitował on ich naturalny wygląd. Licówki umożliwiają uzyskanie idealnego uśmiechu w krótkim czasie. Jednak jest dość dużo wątpliwości dotyczących tego, jak długo można ich używać i jak często należy je wymieniać. Ile trzymają się licówki? Co trzeba o tym wiedzieć?

Czym są licówki? – proste wyjaśnienie

Licówki mają za zadanie imitować prawdziwy ząb. Najczęściej są one wykonane z ceramiki, porcelany lub kompozytu. Rzadkością są modele wykonane z innych materiałów. Licówki przykleja się do delikatnie spiłowanych zębów po to, by zwiększyć trwałość leczenia. Każdy klej zdecydowanie lepiej trzyma, gdy przykleja się go do zmatowionej powierzchni. Dokładnie tak samo jest w przypadku licówek. Zeszlifowanie powierzchni umożliwia skuteczniejsze ich przymocowanie i sprawia, że dłużej można z nich korzystać. Jeśli chcesz wiedzieć, czym są licówki, to spójrz na uśmiechy celebrytów i gwiazd. Większość z nich korzysta właśnie z tego rozwiązania.

Co wpływa na wytrzymałość licówek?

Każda osoba, która zdecyduje się na to rozwiązanie, powinna wiedzieć, co wpływa na wytrzymałość licówek. Tylko mając taką wiedzę, można zdecydować o najlepszej formie leczenia oraz podjąć decyzję o wyborze konkretnego typu licówek. Jeśli chodzi o licówki, to dla ich trwałości główne znaczenia ma materiał, z jakiego zostały wykonane. W rzeczywistości licówki mogą trzymać się od 5 aż do 20 lat. Po takim czasie zwykle konieczna jest ich wymiana, chociażby po to, by upewnić się, że nowa wersja będzie miała odpowiedni kolor. Z czasem pod wpływem osadów np. z kawy, herbaty czy palonego tytoniu na licówkach mają prawo pojawić się przebarwienia, które będą trudne do usunięcia. Między innymi z tego powodu warto zdecydować się na ich wymianę i odświeżenie.

Czy zęby pod licówkami się psują?


Nie ulega wątpliwości, że o zęby trzeba dbać zawsze. Nawet jeśli są one ukryte pod licówkami, to wciąż wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli więc mamy zastanawiać się, ile trzymają się licówki, to koniecznie musimy też wspomnieć o stanie uzębienia. Jeśli jest ono dokładnie szczotkowane i nitkowane, a do tego regularnie kontrolowane przez stomatologa, to można z powodzeniem liczyć na to, że na ich wymianę będzie można zdecydować się trochę później.