narzędzia do czyszczenia zębów, dentysta, lęk przed wizytą u dentysty

Jak powstaje lęk przed dentystą?

Uncategorized
Podziel się

Strach przed dentystą, znany również jako fobia stomatologiczna lub dentofobia, to silny lęk przed pójściem do dentysty. W rzeczywistości niewiele osób lubi chodzić do dentysty. Większość pacjentów odczuwa obawy, kiedy zbliża się termin wizyty kontrolnej. Jednak prawdziwa fobia dentystyczna ujawnia się w znacznie większym stopniu. Stomatolog łódź raz po raz obserwuje, że dotknięci chorobą pacjenci woleliby zaakceptować chorobę zębów niż umówić się na wizytę w klinice kuźmińscy.

Stomatologia łódź — strach przed dentystą

Jednak skąd bierze się strach przed dentystą i jak profesjonalny stomatolog łódź może pomóc osobom dotkniętym chorobą?

Wiele osób obawia się, że może otrzymać diagnozę wymagającą użycia wiertła. To rzeczywiście dość nieprzyjemne doświadczenie. Jamą ustna to wrażliwy obszar ciała, pacjenci nie lubią, kiedy jest dotykany. Jednak zazwyczaj są to naturalne lęki, które można wytłumaczyć racjonalnie. Inaczej jest z prawdziwą dentofobią. Stomatolog łódź zdaje sobie sprawę z tego, że fobia to poważny lęk, a pacjenci cierpiący na tę przypadłość często nie postępują racjonalnie. Z tego powodu wolą raczej pozwolić, aby ich zęby pozostały nieleczone, niż dobrowolnie postawić stopę w klinice kuźmińscy.

Jak powstaje dentofobia?

Można przypuszczać, że przyczyną tak wyraźnej fobii jest wcześniejsze doświadczenie u dentysty, które jest wspominane jako szczególnie negatywne doświadczenie. W rzeczywistości dentofobia niekoniecznie musi opierać się na własnych doświadczeniach. Może się również zdarzyć, że krewny lub inna bliska osoba miała złe doświadczenia u dentysty.

Osoby dotknięte chorobą doświadczają tachykardii, pocenia się, duszności lub nudności, gdy wchodzą do gabinetu dentystycznego. Psychologowie mówią w tym przypadku o warunkowaniu.

Możliwości leczenia dentofobii

Jakie są możliwości leczenia przez dentystę? Stomatologia łódź to lekarze, którzy mają dużo zrozumienia i empatii dla tak zwanych niespokojnych pacjentów. Strach przed dentystą jest zjawiskiem powszechnym w różnych postaciach, którego osoby dotknięte chorobą nie muszą się wstydzić. Przed wizytą warto uprzedzić dentystę o swoich obawach. W takim przypadku będzie mógł odpowiednio zareagować i odpowiedzieć na specjalne potrzeby pacjenta.

Jeśli strach jest zbyt silny, aby umówić się na wizytę w gabinecie, warto wcześniej skonsultować się z psychologiem. Podobnie jak w przypadku innych fobii, wyraźne lęki zwykle można leczyć jedynie odpowiednią terapią.