lekarz, doktor, dentysta

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – zachowaj naturalny ząb i jego korzeń

Uncategorized
Podziel się

Jeśli wnętrze zęba zostanie poważnie uszkodzone w wyniku wypadku lub próchnicy, dotknięty ząb można uratować jedynie poprzez leczenie kanałowe. Przy takim leczeniu kluczem do sukcesu jest dobra widoczność i odpowiednia pielęgnacja. Tylko pełne pokrycie wszystkich kanałów i kanałów wtórnych zęba na całej długości oraz dokładne ich oczyszczenie i uszczelnienie pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego. Czy możliwe jest leczenie kanałowe w ciągu jednej wizyty? Na czym polega leczenie zębów pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie pod mikroskopem, który pokazuje drobne kanały w wielokrotnym powiększeniu, zwiększa precyzję, a tym samym ogromnie szansę na zachowanie zęba. W tym celu przydatne może być również elektroniczne zapisanie dokładnej długości kanałów korzeniowych i użycie do czyszczenia specjalnych pilników obrotowych.

Precyzyjne leczenie zębów pod mikroskopem

Im więcej precyzji i troski zainwestujemy w leczenie kanałowe, tym lepsze są szanse na zachowanie zębów. Wszystkie kanały korzeniowe muszą być oczyszczone, tj. wolne od bakterii i zainfekowanej tkanki. W przeciwnym razie stan zapalny ponownie się zaostrzy i istnieje ryzyko utraty zębów. Z tego powodu w endodoncji używa się najnowocześniejszych instrumentów i stosuje się specjalistyczne zabiegi.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest to konieczne, gdy bakterie przeniknęły do ​​wnętrza zęba i spowodowały zwykle bardzo bolesne zapalenie miazgi, zębiny lub w okolicy korzenia zęba. Celem leczenia jest zachowanie naturalnego zęba i zapewnienie jego funkcjonalności przez długi czas.

Jeśli za pomocą diagnostyki rentgenowskiej 3D zlokalizuje się dokładne ognisko zapalenia i widoczny jest rozległość infekcji, dentysta otwiera kanał korzeniowy i poszerza go w kilku etapach pracy. Ta żmudna praca może być utrudniona, jeśli kanały korzeniowe są zakrzywione lub rozgałęzione.

Leczenie kanałowe w ciągu jednej wizyty

Oprócz specjalnych drobnych narzędzi i pilników podczas leczenia w gabinecie stomatologicznym używa się mikroskopu stomatologicznego. Umożliwia to głęboki wgląd w kanały korzeniowe, ponieważ w przeciwieństwie do szkieł powiększających, oświetlenie LED jest wbudowane bezpośrednio w mikroskop. Dzięki ogromnemu powiększeniu i doskonałemu oświetleniu obszaru roboczego w głębi zęba leczenie staje się bardziej przewidywalne niż przy użyciu konwencjonalnych narzędzi, ponieważ wyraźny widok zapewnia bezpieczeństwo i dużą szansę powodzenia w zachowaniu zęba.

Po zakończeniu wstępnych prac przygotowany kanał należy dokładnie oczyścić i przepłukać roztworem dezynfekującym, aby był ponownie drożny. Bakterie i stan zapalny są usuwane. Zastosowanie mikroskopu stomatologicznego jest szczególnie korzystne, ponieważ najmniejsze resztki tkanki lub okruchy w kanale korzeniowym można rozpoznać i całkowicie usunąć. Kanał korzeniowy jest następnie osuszany i całkowicie wypełniany specjalnymi materiałami wypełniającymi, dzięki czemu nie ma już ubytków.