elektryk, SEP

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Technologia Przemysł
Podziel się

Każdy, kto musi pracować przy urządzeniach elektrycznych powinien mieć uprawnienia SEP. Wymagane są one nawet jeśli praca będzie polegać wyłącznie na dozorze nad urządzeniami elektrycznymi. Jak zdobyć sepowskie uprawnienia? Czy do zdobycia tego typu uprawnień konieczne jest uczestnictwo w kursie? Gdzie takie kursy się odbywają?

Kto może zdobyć SEP uprawnienia?

Wielu osobom się wydaje, że sepowskie uprawienia mogą zdobyć tylko ci, którzy są elektrykami. Nic bardziej błędnego. Uprawnienia SEP może zdobyć także osoba, która nie jest elektrykiem i nigdy nie pracowała w tym zawodzie. Do kursu na SEP uprawnienia może przystąpić każda osoba pełnoletnia. Konieczne jest również posiadanie podstawowego wykształcenia. Nie są to wymagania trudne do spełnienia. Sepowskie uprawnienia bardzo się przydają. Warto wiec rozważyć ich zrobienie, tym bardziej że nie wiąże się to z bardzo dużymi kosztami. Cena kursu nie przekracza kilkuset złotych. Oczywiście w zależności od oferty ośrodka szkoleniowego, kurs może być droższy lub tańszy. Zawsze więc warto porównać oferty przynajmniej kilku ośrodków szkoleniowych.

Czas trwania kursu SEP

Kurs nie trwa bardzo długo. Kursant nie musi uczęszczać na kurs przez kilka miesięcy. Całość kursu to kilkadziesiąt godzin wykładów, więc ukończenie go nawet w ciągu kilku dni nie jest niczym zaskakującym. Po kursie każdy kursant musi zdać egzamin. Dopiero pozytywny wynik egzaminu spowoduje zdobycie uprawień SEP określonej grupy. Warto tu dopowiedzieć, że istnieją try grupy uprawień SEP, czyli uprawienia G1, G2 lub G3. Osoba, która – na przykład – zdobędzie uprawnienia G3, z automatu też będzie uznawana jako osoba posiadająca uprawnienia G2 i G1.

Kursy SEP. Stacjonarne lub online

Nie każdy wie, że kursy na SEP uprawnienia mogą odbywać się w trybie stacjonarnym lub w trybie online. Ta druga opcja jest polecana przede wszystkim tym, którzy mieliby trudności z dojazdem do ośrodka szkoleniowego. Każdy jednak może skorzystać z tego rozwiązania, wysłuchać wykładów bez konieczności wychodzenia z domu, po czym zgłosić się w danym terminie na egzamin. Sam egzamin może być dodatkowo płatny, nie są to jednak duże koszty.

Warto zdobyć takie uprawnienia

Wielu pracodawców poszukuje osób, które mają tego typu uprawnienia. Zdobycie ich to szansa na awans w pracy lub zmianę stanowiska pracy na inne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba, która zdobyła uprawnienia postarała się o zmianę pracy na lepszą, lepiej płatną. Z takimi uprawnieniami ma większą szansę na jej zdobycie.