dentysta, stomatolog, ortodonta

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Współczesna ortodoncja zajmuje się głównie prostowaniem zębów, ale także leczeniem narządu żucia i eliminacją wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne obejmuje nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Dzięki leczeniu poprawia się estetyka uśmiechu, zlikwidowane zostają też pojedyncze nieprawidłowości w uzębieniu. Często jest to także wstęp do dalszego leczenia periodontycznego, protetycznego lub implantologicznego

Ortodoncja Wołów- z jakich etapów składa się leczenie?

Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów. Po pierwsze obejmuje konsultację, która polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, badaniu jamy ustnej wewnątrz i na zewnątrz, na wykonaniu zdjęć rtg i na pobraniu wycisku. Kolejnym krokiem jest ustalenie planu leczenia, a także wybraniu odpowiedniego rodzaju aparatu na zęby. Potem ustala się terminy wizyt kontrolnych, które powinny się odbywać co cztery do sześciu tygodni. Na koniec leczenie następuje zdjęcie aparatu ortodontycznego i leczenie retencyjne, które podtrzymuje efekt uzyskanego leczenia.

Aparaty na zęby Wołów- jak są zbudowane?

Aparaty ortodontyczne są to urządzenia, które stosuje się w leczeniu wad zgryzu oraz w celu wyprostowania lub uporządkowania zębów stałych. Mechanizm ich działania jest ściśle powiązane z powszechnie znanymi prawami fizyki. Ich działanie polega na tym, że aparat na zębach wywiera stałą siłę, która koryguje położenie uzębienia.
Aparaty na zęby Wołów podzielić można na stałe i ruchome.
Aparaty stałe złożone są z zaczepów i pierścieni, oraz w łuk, który łączy te dwa elementy. Pierścienie mocuje się na zębach trzonowych, natomiast zamki na szkliwie pozostałych zębów. Cała konstrukcja dopełniona jest haczykami poślizgowymi ligaturami i sprężynami.

Rodzaje aparatów na zęby

Aparaty ortodontyczne mogą być stałe albo ruchome.
Aparaty stałe wyróżniają się przede wszystkim wysokimi cenami i koniecznością częstych i długich wizyt kontrolnych w trakcie leczenia. Cały proces naprawy wad zgryzu jest długi i trwa około dwóch lat. Utrudniona jest także higiena jamy ustnej, trzeba ją także kontrolować stale, a po zjedzeniu czegokolwiek należy iść natychmiast umyć zęby. W przypadku aparatów stałych występuje możliwość powikłań, takich jak np. resorpcja korzeni zębów. Po zakończeniu właściwego leczenia należy nosić aparaty retencyjne, które podtrzymują efekty leczenia.
Aparaty stałe to przeważnie aparaty metalowe.
Aparaty ruchome to urządzenia, które można ściągać samodzielnie. Ortodonta Wołów, w zależności od rodzajów wad zgryzu, dobierze odpowiedni rodzaj aparatu zdejmowanego. Może to być np. aparat bierny, którego działanie opiera się na sile żucia i zwarcia. Wykonany jest on w całości z akrylu i używa się go do wczesnego leczenia wad zgryzu u dzieci.
Aparaty ruchome to także aparaty czynne mechanicznie. Składają się one z płyty akrylowej i drutu, który może mieć różną średnice i sprężystość. Główną rolę odgrywają tu śruby ortodontyczne, które wbudowane są w płytę akrylową, która odpowiada za wywieranie siły mechanicznej, która odpowiada za efekt terapeutyczny. Ortodonta Wołów poleca aparaty czynnościowe mechaniczne, które wykorzystują działanie sił mechanicznych, a także sił układu kostnego i mięśniowego.
Ortodoncja Wołów ma usługi na bardzo wysokim poziomie, a gabinety wyposażone są w sprzęt najwyższej jakości.