zdrowe zęby, stomatolog, dentysta

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Kłopoty stomatologiczne mogą stać się udziałem każdego. Czasem nawet należyte dbanie o dobry stan jamy ustnej nie gwarantuje spokoju w tym obszarze. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Zdarza się jednak, że pacjenci unikają kontaktu z lekarzem, jednocześnie zaniedbując swoje uzębienie. Niezależnie od tego, w jaki sposób dochodzi do poważniejszych stanów, współczesna stomatologia proponuje innowacyjne rozwiązania, które mogą uratować nawet zęby na pierwszy rzut oka zagrożone wypadnięciem lub usunięciem. Zabiegiem, który pomaga w skrajnych przypadkach jest apikotomia, czyli resekcja wierzchołka korzenia zęba. Na czym polega i dla kogo jest to rozwiązanie?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – wskazania i przeciwwskazania

Ta metoda jest ostatnią deską ratunku, jeśli inne okazały się zawodne Pozwala skutecznie dotrzeć do korzenia zęba i pozbyć się stanu zapalnego, który objawia się ostrym bólem. Dzięki resekcji można w wielu przypadkach uniknąć utraty zębów. Resekcja korzenia jest wskazana u pacjentów, u których nawet leczenie endodontyczne nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Wykonywana jest, gdy leczenie kanałowe jest niemożliwe lub utrudnione w stopniu znacznym. Wskazania do resekcji to także obumarcie zęba wraz z utrzymującym się stanem zapalnym wokół korzenia, złamanie korzenia w okolicach wierzchołka, złamanie narzędzia dentystycznego w tym obszarze. Nie wolno natomiast przeprowadzać zabiegu, gdy doszło do zaniku kości, złamania podłużnego zęba lub znacznych zmian chorobowych. Przeciwskazaniem do zabiegu u kobiet jest również ciąża. Zabiegu nie wykonuje się także u osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie czy tarczycę.

Resekcja wierzchołka korzenia – jak przebiega zabieg?

Zabieg polega na nacięciu śluzówki w taki sposób, by mieć dostęp do wewnątrz. Używa się dłuta dentystycznego lub wiertarki kostnej. Odcina się w ten sposób wierzchołek korzenia zębowego, następnie oczyszcza się precyzyjnie jamę i dokonuje wypełnienia wstecznego. Rana jest zaszywana i należy na nią uważać, dopóki się w pełni nie zagoi.

Resekcja wierzchołka korzenia cena

Jeśli chodzi o zabieg o nazwie resekcja wierzchołka korzenia cena jest uzależniona od konkretnej placówki wykonującej zabiegi. Przyjmuje się, że zazwyczaj jest to koszt rzędu kilkuset złotych, ale ceny mogą się wahać, a w większych miastach mogą być wyższe.