telefon, akcesoria

Tekst dla ludzi żyjących pod kamieniem, czyli czym jest GSM i co się dzieje na współczesnym rynku telefonów komórkowych

Motoryzacja Przemysł Technologia
Podziel się

Global System for Mobile, który skrótowo nazywa się GSM, to znany na całym świecie, w pełni cyfrowy standard mobilnej komunikacji komórkowej. Wraz z nim, oprócz podstawowych funkcji, które oferuje (wymienionych dalej w tekście), mamy dostęp do różnych akcesoriów i nowinek telefonicznych. Standard ten jest rozpowszechniony na cały świat i wykorzystywany przez ludzi w ponad 200 krajach.

Krótka historia GSM

Za początek istnienia telefonii komórkowej można uznać powołanie zespołu Groupe Special Mobile w 1982 roku. 9 lat później świat ujrzał pierwszy system GSM. Te nowinki telefoniczne podbiły cały świat i od tamtego momentu GSM stał się najchętniej wykorzystywanym systemem globu.

Zakres usług GSM

System ten oferuje odbiór i transmisje danych, dostęp do Internetu, pocztę głosową i faksową, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych i multimedialnych (SMS i MMS), automatyczny roaming, pozwalający na używanie telefonu na całym świecie i możliwość korzystania z karty SIM. Usług tych jest jednak jest wiele, wiele więcej, a wszystkie odznaczają się bardzo wysoką jakością.

Aktualni liderzy branży GSM

Przez lata GSM prężnie rozwijał się i pod jego skrzydłami zaczęło znajdować schronienie wiele firm – aktualnie na czele różnych branżowych rankingów znajdują się Samsung, Huaweii oraz Apple, produkujące nie tylko różne, coraz bardziej oryginalne modele telefonów, ale i akcesoria telefoniczne. Chętnie wypuszczają na rynek różne nowinki telefoniczne, które zainteresują ludzi, którzy są potencjalnymi klientami firmy. W dzisiejszych czasach nie mają jednak problemów z ich znalezieniem, gdyż mobilne komórki stały się przedmiotem codziennego użytku, a popyt na nie sukcesywnie rośnie.

Telefony i akcesoria na telefon

W historię telefonów komórkowych wpisały się różne produkty wielu firm – od wytrzymałych Nokii z przyciskami, przez telefony z klapką (które, o dziwo, powróciły na dzisiejszy rynek w trochę nowocześniejszej wersji), wysuwaną klawiaturą, aż do dobrze nam dzisiaj znanych smartfonów z dużym, dotykowym ekranem, cienką obudową i często słabą baterią. Popularnością również cieszą się akcesoria telefoniczne dopełniające różne brakujące funkcje telefonu, czy po prostu ułatwiające nam życie. W sklepie kupimy elementy telefonu, bez których nie będziemy w stanie korzystać z naszego produktu, jak kable i ładowarki do telefonów czy baterie. Niektóre akcesoria na telefon nie są niezbędne, ale mają pożądane przez klientów funkcje ochronne, jak wszelakie etui, obudowy, ochrony ekranu czy uchwyty. A może po prostu chcesz słuchać w spokoju muzyki, podładować telefon bez gniazdka albo zrobić ładne selfie? Słuchawki, głośniki, powerbanki, kije do selfie – wszystkie z tych akcesoriów telefonicznych można znaleźć na rynku u różnych producentów.