stomatolog, dentysta

Zastępstwo dla zębów – co kiedy straci się ząb?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Nawet doskonale dbając o swoje zęby, wcale nie można mieć pewności co do tego, że zachowa się je do późnej starości. Zawsze można ząb wybić, wystarczy upadek czy przypadkowe uderzenie. Nierzadko powodem przedwczesnej straty zębów są też poważne infekcje i choroby, na przykład niezauważona w porę paradontoza, powodująca rozchwianie i wypadanie zębów. Warto zatem wiedzieć, jakie ma się w takich przypadkach rozwiązania do dyspozycji jeśli chodzi o uzupełnianie braków zębowych. Są to między innymi coraz popularniejsze implanty zębowe Gliwice.

Korony

Koronki wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy zniszczona została wierzchnia część zęba, czyli właśnie korona lub jej część, zaś korzeń pozostał nienaruszony. Dotyczy to zwykle przypadków, w których doszło do mechanicznego uszkodzenia – ukruszenia czy złamania zęba.

Mosty

Most protetyczny wykonuje się w przypadku straty całego zęba. Jest to rozwiązanie odznaczające się tym, że sztuczny ząb jest oparty na dwóch sąsiednich zębach – a więc nie zawsze można je wykonać. Poza tym przed wykonaniem mostu owe sąsiednie zęby trzeba zeszlifować, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż je osłabia. Dobrze wykonany most może być jednak funkcjonalny, a także wyglądać na tyle naturalnie, że sprawdzi się nawet w przedniej części jamy ustnej.

Protezy

Po te rozwiązania najczęściej sięgają osoby w podeszłym wieku, którym brakuje wielu zębów, choć można wykonywać nie tylko protezy całościowe, ale też częściowe. Duży popyt na nie oraz duże stawiane im wymagania powodują, że na rynku znaleźć można przeróżne rodzaje protez i stale pojawiają się nowe. Typy dotyczą między innymi budowy oraz materiałów wykonania. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba dokonać naprawdę optymalnego wyboru, inaczej bowiem proteza może być niedopasowana, źle, nienaturalnie wyglądać czy też kiepsko spełniać swoje zadania. Znane są przypadki osób mających tak kiepskie uzupełnienia, że wolą z nich nie korzystać i nie mieć zębów wcale.

Implanty Śląsk

Tego rodzaju rozwiązanie cieszy się stale rosnącą popularnością, niezależnie od swej dość wysokiej ceny. Implanty Gliwice, jak i wykonywane we wszystkich innych miastach, są najdoskonalszym zastępstwem naturalnych zębów, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu. Mając dobrze wykonane implanty zębowe Gliwice, można praktycznie zapomnieć, że kiedykolwiek straciło się ząb.