ortodonta, stomatolog

Czym zajmuje się lekarz ortodonta?

Zdrowie i uroda
Podziel się

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, czym dokładnie zajmują się ortodonci gliwice. Otóż, są to lekarze, którzy nie tylko leczą wady zgryzu, ale także korygują nieprawidłowe ustawienie zębów, a także pomagają pacjentowi zmagać się z wadami szczękowo-twarzowymi. Ortodoncja Ruda Śląska skupia się na diagnozie, leczeniu, a także profilaktyce dotyczącej wad zgryzu.

Ortodonta Ruda Śląska – czym się zajmuje?

Gdyby zapytać pewnej grupy pacjentów, czym zajmują się ortodonci Gliwice, to większość z nich z pewnością powiedziałaby, że prostowaniem krzywych zębów. Oczywiście, jest to zgodne z prawdą, jednak lekarze tej specjalizacji mają o wiele więcej do roboty. Nie tylko leczą wady zgryzu, ale także ustalają ich przyczyny.
Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że w leczeniu ortodontycznym najważniejsza jest diagnoza i wyeliminowanie przyczyny, która prowadzi do wad zgryzu. W przeciwnym wypadku nawet po zakończonym leczeniu zęby szybko powrócą do pierwotnego ustawienia.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo częstą przyczyną wad zgryzu mogą być schorzenia laryngologiczne, przez które pacjent oddycha przez usta. W efekcie jego zęby źle się ustawiają i konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego.

Dlaczego leczenie ortodontyczne jest bardzo ważne?

Trzeba mieć świadomość tego, że ortodonta Ruda Śląska jest osobą, do której należy udać się od razu po zauważeniu pierwszych nieprawidłowości, jeśli chodzi o budowę jamy ustnej. Większością pacjentów kierują względy estetyczne – pragną oni posiadać równy, piękny uśmiech. Należy pamiętać o tym, że prawidłowy zgryz to kwestia również zdrowotna. Jeśli zęby ustawione są w odpowiedni sposób, pacjent może przeżuwać i w prawidłowy sposób gryźć pokarm. Dobrze mieć świadomość tego, że nieprawidłowo ułożone zęby są wyjątkowo trudne do utrzymania w czystości, toteż mogą pojawić się na nich zmiany próchnicowe, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

Jak widać ortodoncja Ruda Śląska to bardzo ważna gałąź stomatologii, mogąca znacznie wpłynąć na komfort życia pacjentów. Dla wielu osób pierwsza wizyta u ortodonty to powód do stresu. Nie ma jednak czego się bać. Na pierwszym spotkaniu lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, a także ustali plan leczenia oraz jego kosztorys – oczywiście, w porozumieniu z pacjentem, uwzględniając jego możliwości finansowe.